Mýty a fakta o fotovoltaice

13.02.2024

O fotovoltaických elektrárnách koluje stále více a více nových mýtů a polopravd. Kvůli častým dotazům našich klientů jsme se rozhodli si na nejčastější z nich posvítit a vysvětlit je. Takže pokud si sami kladete některé z níže uvedených otázek, je tento článek přesně pro Vás!

Níže si přečtěte si jaké jsou nejčastější mýty o fotovoltaické elektrárně!

"V zimě budu muset pravidelně lézt na střechu a odklízet z panelů sníh."

Fotovoltaické panely se v naprosté většině případů instalují se sklonem, což v kombinaci s velmi hladkým povrchem znamená, že sníh minimálně z části panelů obvykle samovolně sklouzne. Zásah uživatele tak bývá potřeba maximálně při metrových sněhových nadílkách v horských oblastech. Častěji je však panely potřeba čistit, pokud se nachází v bezprostřední blízkosti pily, frekventované silnice nebo jiného prašného provozu – ulpívající nečistoty pak mohou výkon snižovat i v letních měsících, což vzhledem k vyšší výrobě v tomto období může přinést výraznější ztráty. Vydatný déšť ale obvykle dokáže panely uvést do čistého stavu.

"Na výrobu panelů se spotřebuje víc energie, než poté samy vyrobí."

Tento mýtus nemůže být od pravdy dále. Současné fotovoltaické panely totiž vyprodukují množství energie potřebné k jejich výrobě zhruba během prvních 1-2 let provozu. Garantovaná životnost u nich přitom bývá až 25 let a v praxi je odhadována na 35 a více let. Tudíž se nejen po ekologické stránce velmi vyplatí!

Energii lze vyrábět pouze během letních slunečných dnů. Pokud je pod mrakem nebo je zima, nelze energii vyrábět.

Panely vyrábějí stále, bez ohledu na teplotu, naopak vysoké teploty mírně snižují jejich účinnost. Při zatažené obloze je výroba samozřejmě nižší, ale nezastavuje se.

"Recyklace panelů je problematická, takže i v tomto případě dostává životní prostředí zabrat."

Panely jsou vyráběné převážně ze skla a hliníku, tyto látky se dají bez potíží recyklovat. Totéž platí i o plastových materiálech a kovových konstrukcích, na nichž se panely nacházejí. Vývoj panelů postupuje velmi rychle kupředu, s čímž souvisí i fakt, že výrobci pochopitelně myslí také na jejich bezproblémovou recyklaci.

"Hasiči kvůli elektrickému napětí odmítají v případě požáru panely hasit."

Problematika hašení objektů s fotovoltaickými panely byla v minulosti zveličována a rozhodně není pravda, že by v takových případech měli hasiči přikázáno nezasahovat. Skutečnost je taková, že se objevily případy, kdy neodpojené panely zásah komplikovaly kvůli napětí ve vodičích. Současné moderní FVE nicméně disponují jisticími a ochrannými prvky, které v případě požáru automaticky zastaví výrobu a odpojí systém od elektrické sítě.